Jak położyć linoleum?

Linoleum, dzięki swoim unikalnym właściwościom i estetycznemu wyglądowi, pozostaje popularnym wyborem na podłogi w wielu domach. Jest to materiał w pełni naturalny, co dodatkowo przemawia na jego korzyść w kontekście ekologicznego podejścia do aranżacji wnętrz. Proces układania linoleum nie jest skomplikowany, lecz wymaga precyzji oraz zastosowania się do kilku istotnych kroków, aby zapewnić najlepszy efekt końcowy i długotrwałość wykładziny.

Przygotowanie podłoża

Klucz do sukcesu

Podłoże, na którym ma być położone linoleum, musi być odpowiednio przygotowane. Obejmuje to wyrównanie nierówności, szlifowanie oraz gruntowanie powierzchni. Nieodpowiednie przygotowanie może prowadzić do nieestetycznych nierówności, które będą odczuwalne nawet pod warstwą wykładziny.

Materiały i narzędzia

Co będzie potrzebne?

Do prawidłowego ułożenia linoleum potrzebne będą:

 • linoleum,
 • ostry nóż,
 • miarka,
 • szpachla,
 • klej do wykładzin,
 • sznur spawalniczy,
 • frezarka do wygładzania łączeń.

Kroki instalacyjne

Od przygotowania do wykończenia

 1. Przymiarka: Pierwszym krokiem jest wstępne rozłożenie linoleum na podłodze, aby materiał mógł dostosować się do temperatury w pomieszczeniu. Należy to zrobić co najmniej 48 godzin przed planowanym przyklejeniem wykładziny.
 2. Pokrywanie podłoża klejem: Używając szpachli, równomiernie rozprowadzamy klej na powierzchni podłogi, a następnie układamy na niej wykładzinę, dokładnie ją dociskając i eliminując wszelkie pęcherze powietrza.
 3. Docięcie krawędzi: Po przyklejeniu linoleum należy dokładnie odcinać wystające krawędzie, pamiętając o pozostawieniu niewielkiego zapasu na ewentualne skurczenie materiału.
 4. Łączenie pasów: W przypadku konieczności połączenia kilku pasów linoleum, ważne jest dokładne dopasowanie wzoru i zabezpieczenie łączeń sznurem spawalniczym, co zapewni trwałość i estetyczny wygląd.

Obsługa trudnych miejsc

Narożniki, progi, elementy wykończeniowe

 • W narożnikach wewnętrznych naddatek wykładziny należy naciąć po przekątnej, docisnąć do kąta i precyzyjnie odcinać nadmiar materiału.
 • Przy progach drzwiowych wykładzinę należy obciąć, pozostawiając niewielki margines, który następnie wciska się pod próg, co gwarantuje estetyczne przejście.

Po zakończeniu prac

Ważne wskazówki

Po ułożeniu linoleum konieczne jest odczekanie około 12 godzin, aby klej całkowicie wyschnął. W tym czasie należy unikać chodzenia po nowo położonej podłodze, aby nie przesunąć wykładziny.

Układanie linoleum, mimo iż wymaga dokładności i cierpliwości, jest zadaniem, z którym poradzi sobie większość z nas, stosując się do wyżej wymienionych wskazówek. Dzięki swoim naturalnym składnikom i odporności na ścieranie, linoleum jest wyborem, który posłuży przez lata, zapewniając przy tym łatwość w utrzymaniu czystości i higieny. Dokładne przygotowanie podłoża i precyzyjne wykonanie prac położeniowych to klucz do uzyskania pięknej i trwałej podłogi, która będzie cieszyć oko każdego dnia.