Hałas w domu może znacząco wpłynąć na komfort życia. Szczególnie uciążliwe mogą być odgłosy kroków i dźwięki uderzeniowe, które rozchodzą się po całym budynku. Na szczęście, istnieją sprawdzone metody na skuteczną izolację akustyczną podłogi, które pozwolą zachować ciszę i spokój w domowym zaciszu.

Z jakim rodzajem hałasu mamy do czynienia w domu?

W domowych warunkach możemy wyróżnić trzy główne rodzaje hałasu:

  • Hałas powietrzny: wywołany przez rozmowy, urządzenia stereo, itp.
  • Hałas kroków: bezpośrednio związany z chodzeniem po podłodze.
  • Hałas uderzeniowy: wynikający z upuszczania przedmiotów na podłogę lub przesuwania mebli.

Aby skutecznie wyciszyć podłogę, kluczowe jest zastosowanie odpowiedniego podkładu pod panele, który wytłumi drgania i zminimalizuje przenoszenie się dźwięków.

Jak wykonać izolację akustyczną podłogi?

Konstrukcja i masa podłogi

Właściwości akustyczne podłogi zależą przede wszystkim od jej konstrukcji i masy. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie tzw. podłogi pływającej, która składa się z warstwy sprężystej (izolacyjnej) i warstwy dociążającej. Taka konstrukcja sprawdza się w miejscach, gdzie wymagana jest wysoka izolacyjność akustyczna, np. w szpitalach.

Stopień redukcji hałasu

Warto wiedzieć, że skuteczność izolacji akustycznej mierzy się w decybelach dla dźwięków uderzeniowych (IS) i procentowo dla dźwięku kroków (RWS). Dzięki temu można obiektywnie ocenić, jak bardzo dany materiał jest w stanie zredukować hałas.

Wygłuszenie podłogi

Mata lub podkład przeciwdrganiowy

Montaż paneli laminowanych na specjalnych matach lub podkładach przeciwdrganiowych to jedna z metod na skuteczne wyciszenie pomieszczenia. Materiały o niskiej sztywności dynamicznej najlepiej izolują dźwięki, niwelując zarówno hałas kroków, jak i uderzeniowy.

Jaki rodzaj podkładu najlepiej tłumi dźwięki?

Wybór odpowiedniego podkładu jest kluczowy dla skuteczności izolacji akustycznej. Wśród rekomendowanych materiałów znajdziemy:

  • Podkład poliuretanowo-mineralny (PUM): zapewnia doskonałe wygłuszenie hałasu kroków, z efektywnością sięgającą nawet 28%. Ponadto, jest to rozwiązanie przyjazne dla podłóg z ogrzewaniem podłogowym.
  • Podkład z ekstrudowanego polistyrenu (XPS): efektywnie redukuje dźwięki uderzeniowe, przy jednoczesnym wyrównywaniu drobnych nierówności podłoża. Nie jest jednak rekomendowany do zastosowania z ogrzewaniem podłogowym.
  • Podkład z polietylenu o dużej gęstości (PEHD): charakteryzuje się niewielką grubością i skutecznie tłumi różnego rodzaju hałasy.

Izolacja akustyczna podłogi to inwestycja, która znacząco podnosi komfort użytkowania pomieszczeń. Wybierając odpowiedni podkład pod panele laminowane, możemy skutecznie wyeliminować nie tylko dźwięki uderzeniowe, ale również hałas kroków, co jest szczególnie ważne w budynkach wielorodzinnych. Kluczem do sukcesu jest dokładne zapoznanie się z właściwościami akustycznymi dostępnych materiałów i wybór takiego, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Dzięki temu nasz dom może stać się oazą ciszy i spokoju, wolną od niechcianego hałasu.