Tekstylia w małym salonie – jakie dodatki zbudują przytulne wnętrze?

Dnia: sobota, lipiec 23, 2022 Komentarzy: 0

Jest oczywistym, że odpowiednio zastosowane dodatki potrafią sprawić, że przestrzeń mieszkalna będzie zdecydowanie bardziej dekoracyjna, dodać jej życia i atrakcyjności. Jaki rodzaj tekstyliów będzie najlepiej zastosować w małym salonie? Czy różnego rodzaju tekstylia sprawdzą się, jeśli do zagospodarowania mamy niewielką przestrzeń?

Jak można wykorzystać akcesoria z tkaniny?

Tekstylia służą w wystroju wnętrz do różnych celów, jednak głównym jest udekorowanie pomieszczenia i sprawienie, że będzie wydawało się cieplejsze. Z tego powodu z tkanin wykonuje się rozmaite dodatki. Poza dekoracyjnymi właściwościami tkaniny mogą być również niezwykle funkcjonalne, na przykład kiedy są używane na meblach tapicerowanych. Akcesoria z tkanin doskonale sprawdzą się w przypadku niedużych pomieszczeń, które nie pozwalają na ustawienie w nich wolnostojących, zajmujących sporo miejsca ozdób. Warto wtedy zainwestować w dodatki jednocześnie piękne i dekoracyjne, jak i praktyczne. Bardzo ciekawymi rozwiązaniami będą między innymi:

  • firanki i zasłony (nie tylko chronią przed słońcem w upalne dni, dają także prywatność, sprawiają że wpadające do pomieszczenia światło dzienne staje się bardziej rozproszone i nastrojowe),
  • dywany (separują strefę relaksu, sprawiają że podłoga staje się przyjemna w dotyku i użytkowaniu),
  • poduszki na fotele i sofy (znakomicie ożywają wnętrze i poprawiają komfort korzystania z pomieszczenia),
  • makramy (ozdabiają ściany).

Aranżacja niewielkiego pomieszczenia

Mając do dyspozycji stosunkowo niewielką powierzchnię, należy uważać, by planując i ustawiając elementy ozdobne nie spowodować wrażenia ciasnoty i zagracenia. Pomoże w tym odpowiedni dobór kolorów i wzorów. Główną zasadą jest, że w ciasnych pomieszczeniach nie powinno się stosować zbyt krzykliwych, rzucających się w oczy kolorów i deseni. Z tego względu doskonałym rozwiązaniem będą dodatki w neutralnych kolorach, takich jak szarości, beże czy odcienie bieli, które można z wyczuciem przełamać mocniejszymi akcentami kolorystycznymi. Takie rozwiązanie optycznie powiększy salon i da wrażenie większej ilości światła wpadającej do niego, a także wprowadzi przyjemny nastrój.

Jeśli mimo wszystko lubimy intensywne, żywe kolory i chcielibyśmy je wykorzystać w niewielkim pomieszczeniu, warto wybierać niewielkie elementy dekoracyjne. Mogą to być na przykład wyraziste poszewki na poduszki, które doskonale uzupełnią meble wypoczynkowe w ciemnych kolorach. Ciekawym sposobem na ożywienie i optyczne powiększenie niewielkiego salonu będą na przykład zasłony w pionowe pasy, dzięki którym uzyskamy efekt większej przestrzeni. Nie najlepszym pomysłem będą za to rozbudowane, skomplikowane ornamenty na zasłonach, ponieważ mogą one przytłoczyć i zdominować styl całego pomieszczenia. Nie ulega wątpliwości, że nawet w mniejszych salonach można się cieszyć pięknymi tekstylnymi dodatkami. Ważne jednak, by odpowiednio wyważyć i dopasować ich dekoracyjność do rozmiaru pomieszczenia, także stylu w jakim utrzymany jest jego wystrój.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Góra