Tapetowanie to jeden z najlepszych sposobów na odświeżenie aranżacji. Tapetę można położyć samodzielnie, nie jest to szczególnie czasochłonne ani trudne zadanie. Jak prawidłowo przykleić tapetę na ścianę?

TAPETOWANIE – WYBIERZ ODPOWIEDNIĄ TAPETĘ

Poszukując dobrejtapety, warto zwrócić uwagę na jej rodzaj. Świetnie sprawdzają się tapety fizelinowe, które nietrudno samodzielnie przykleić. Wystarczy zaaplikować klej na ścianę, a następnie nałożyć na nią tapetę. Warto także wiedzieć, że taką tapetę można bez obaw czyścić, co jest dużą zaletą. W ofercie sklepów dostępne są także tapety papierowe. Nie jest to jednak dobry wybór w przypadku osób, które nie mają doświadczenia w tapetowaniu. Papierowa tapeta nasiąka klejem, trudno nałożyć ją na ścianę w taki sposób, aby nie tworzyły się nieestetyczne fale. Tapety papierowe nasiąkają klejem i łatwo się rwą, a więc dla amatora nie jest to dobre rozwiązanie.

Jeśli pragniesz ozdobić tapetą kuchnię lub łazienkę, pamiętaj, że ważna jest odporność na wilgoć i zmiany temperatur. W takich pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się tapeta winylowa, która nie przepuszcza pary wodnej i nie traci dobrej formy pomimo wielokrotnego czyszczenia. Trzeba jednak wiedzieć, że tapeta winylowa jest sztywna i ma dużą gramaturę. Oznacza to, że tapetowanie może sprawiać pewne trudności dla amatora tego rodzaju prac. Tapety outlet.

Bardzo popularne są także tapety wykonane ze szklanego włókna. Odpowiednie wykończenie takiej tapety sprawia, że jest ona odporna na ścieranie. Tapeta z włókna szklanego to zakup na długie lata, jednak jej położenie najlepiej powierzyć fachowcom. Również tapety tekstylne są godne polecenia, ale tak jak w przypadku tapet z włókna szklanego, także położenie tych tekstylnych lepiej powierzyć fachowcom.

PRZYGOTOWANIE ŚCIANY DO TAPETOWANIA

Po wybraniu rodzaju tapety można przystąpić do przygotowania ściany. Podłoże musi być czyste, gładkie oraz suche. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie ściany z farby lub tapety. W tym celu należy wykorzystać szpachelkę, przyda się także specjalny płyn przeznaczony do tego rodzaju działań. Wystarczy zaaplikować preparat na tapetę, odczekać kwadrans i usunąć tapetę. Jeśli chodzi o tapetę zmywalną, przed użyciem płynu trzeba przetrzeć powierzchnię papierem ściernym. Zawsze przed użyciem płynu warto zapoznać się z informacjami opisanymi na opakowaniu produktu.

Gdy podłoże jest już dobrze oczyszczone, trzeba zająć się wyrównaniem drobnych pęknięć i ubytków. Można zrobić to za pomocą białej u masy szpachlowej, w przypadku większych uszkodzeń przyda się zaś zaprawa wyrównująca. Nierówności trzeba zeszlifować, aby ściana była gładka i dobrze przygotowana. Ostatnią czynnością przed tapetowaniem, jest gruntowanie za pomocą emulsji gruntującej. Przed tapetowaniem należy także usunąć ze ściany kontakty i gniazdka, gwoździe oraz wkręty.

KLEJENIE TAPETY – DWIE MOŻLIWOŚCI

Dla uzyskania najlepszego efektu należy zaopatrzyć się w klej do tapet, przeznaczony do wybranego rodzaju materiału. Zawsze przed przystąpieniem do klejenia tapet, warto zapoznać się z instrukcją opisaną na opakowaniu produktu. Dostępne są tam najważniejsze informacje na temat tego, jak przygotować klej oraz jak prawidłowo go użyć. Jeśli chodzi o klejenie tapety, można zdecydować się na jedną z dwóch możliwości. Tradycyjne aplikowanie kleju na tapetę i nałożenie jej na ścianę, sprawdzi się w przypadku tapet papierowych, winylowych, tekstylnych, jedwabnych oraz w przypadku raufazy. Można także zdecydować się na aplikowanie kleju na ścianę, a następnie nakładanie tapety na powierzchnię. Drugi sposób warto wykorzystać w przypadku tapet fizelinowych.

TAPETOWANIE – INSTRUKCJA

Wybierając pierwszą z wymienionych metod, tapetę należy pokryć odpowiednią warstwą kleju w zależności od jej nasiąkliwości. Gdy cały bryt będzie pokryty klejem, tapetę należy złożyć w taki sposób, aby na zgęciu nie powstał kant i odczekać od 5 do 10 minut. Warto pamiętać, że tapetę należy nakładać zgodnie z kierunkiem, który został zaznaczony na rolce. Dzięki temu można uzyskać zadowalający efekt, bez widocznych różnic na łączeniach. Tapetowanie zawsze należy zaczynać od okien oraz drzwi. Tapety do łazienki

Po przyklejeniu tapety do ściany trzeba użyć wałka lub szczotki i docisnąć tapetę. Dzięki temu można usunąć pęcherze powietrza, które tworzą nieestetyczny efekt. Należy tapetować ścianę w taki sposób, aby pomiędzy pasami nie było odstępów, a jednocześnie, aby krawędzie na siebie nie nachodziły. Tapety papierowe sklep