Tapetowanie - Jak przygotować ścianę krok po kroku

Dnia: piątek, marzec 4, 2022 Komentarzy: 0
Tapety są ponadczasowe i piękne. Nie każdy musi je lubić, a niektórym kojarzyć się mogą z minioną epoką. Warto zwrócić uwagę na tapety, które polecają najlepsi projektanci, a rynek wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumenta oferuje w pełnej krasie. Można znaleźć szeroki wachlarz tapet, od wzorów geometrycznych po motywy przyrodnicze, a niejednokrotnie firmy oferują również możliwość stworzenia tapety np. z rodzinnego zdjęcia. Brzmi fajnie prawda? 

Niezbędne narzędzia do tapetowania

Jak każdy doskonale wie, do wykonania tego typu pracy konieczne będą narzędzia. Przed przystąpieniem do pracy sprawdź czy masz odpowiednie, pomoże Ci w tym poniższa lista narzędzi do tapetowania, które mogą Ci się przydać:

 • pion sznurkowy,
 • poziomnica,
 • wiadro (ocynkowane lub plastikowe) do rozrobienia kleju,
 • szeroki pędzel (ławkowiec) lub wałek futerkowy do nanoszeniakleju,
 • 3-metrowa miarka lub przymiar,
 • nóż z długim i szerokim ostrzem do cięcia tapety na arkusze,
 • miękka szczotka lub gumowy wałek do dociskania tapety,
 • nóż monterski i nożyce ze stali nierdzewnej do przycinania krawędzi tapety,
 • miękka ściereczka lub gąbka do usuwania nadmiaru kleju,
 • drabina lub schodki,
 • papier ścierny i nierdzewna szpachelka do napraw podłoża,
 • stalowy liniał do przycinania tapet,
 • krótki gumowy wałek do dociskania brzegów tapet.

Zobacz Tapety do kuchni

Jeśli masz już skompletowane narzędzia, następnie przystępujesz do kolejnego etapu. 

Odpowiednio przygotowane podłoże to podstawa

Wybrana przez Ciebie tapeta z pewnością nie spełni swojej funkcji, jeśli za chwilę się gdzieś odklei czy przedrze. Z pewnością denerwować może też fakt niezamierzonej chropowatości czy innych defektów, których już na początku chcesz uniknąć. Należy zatem pamiętać o właściwym przygotowaniu podłoża. To podstawa przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy na ścianach budynku.

Usuwanie ubytków i pęknięć

Każda ściana przed dokonaniem na jej powierzchni jakichkolwiek zabiegów musi być odpowiednio, uprzednio przygotowana. Najważniejsze jest usunięcie wszelkich pozostałości i dokładne oczyszczenie. Następnie należy zamaskować dziury i ubytki. Ostatecznie ściana musi być zagruntowana na co najmniej 24h przed tapetowaniem.

Zobacz Tapety do łazienki

Kolejnym ważnym aspektem jest też kwestia tego co uprzednio było na ścianie, by wiedzieć jak przygotować doskonałe podłoże pod tapetowanie. W zależności od rodzaju podłoża na takiej ścianie trzeba przeprowadzić inne "zabiegi" przygotowujące podłoże. 

Przygotowanie dobrego podłoża

Podłoże powinno być idealne. Należy je odpowiednio przygotować, a w tym celu po pierwsze wygładzić, po drugie osuszyć po trzecie wyczyścić powierzchnię. Sucha, czysta, gładka powierzchnia pozbawiona pleśni z pewnością sprawi, że tapeta będzie wyglądać na niej doskonale. Aby tego dokonać należy usunąć ze ściany wszystkie gwoździe, wkręty, kołki i haczyki. Następnie zagipsować powstałe dziury i pozostałe pęknięcia. Do maskowania takich dziur i pęknięć najlepiej nadaje się gips, można wykorzytać zarówno zaprawę gipsową jak i gips szpachlowy, oba materiały spełniają swoją funkcję w ten sam sposób. Pozostałości po gipsie należy dokładnie zeszlifować, a ścianę odkurzyć lub umyć i osuszyć.

Zobacz Tapety do sypialni

W zależności od podłoża, wykonuje się odpowiednio inne czynności. Ściana z płyt karton/gips powinna być doskonale połączona. Do tego należy wykorzystać gips i bandaż budowlany. Wszystkie łączenia dokładnie zamaskować gipsem, pozostałości zeszlifować a całość odkurzyć i zagruntowana co najmniej 24h przed tapetowaniem. Podłoże nieotynkowane nie wymaga dodatkowych czynności pod warunkiem, że spełnia kryteria suchości, czystości i gładkości. W przeciwnym wypadku należy uzupełnić ubytki, przeszlifować i wyczyścić podłoże, które na koniec się oczywiście gruntuje. Ściana malowana wymaga usunięcia pozostałości starej farby szpachelką. Pozostałości farby olejnej lub emalii, które nie odpadły szpachelką należy zeszlifować i odkurzyć. Dziury i ubytki zagipsować a całość dokładnie zagruntować. Ściana tapetowana wymaga usunięcia starej tapety i pozostałości kleju oraz gruntowania. 

Zobacz Tapety lamele

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Góra