Poznanie różnych rodzajów tapet ułatwi wybór w zakupie odpowiedniego produktu do naszego mieszkania. Na rynku znaleźć można wiele przeróżnych tapet o różnorakich kształtach, kolorach i wzorach, które doskonale zmienią wystrój naszego mieszkania. Przed dokonaniem zakupu warto jednak poznać rodzaje tapet i ich przeznaczenie.

  • Tapety winylowe – tapety te wykonane są z jednowarstwowego papieru, który jest wytłaczany na gorąco po wykonaniu na nim zadruku. Metoda wykonania sprawia, że faktura tapety staje się bardzo atrakcyjna wizualnie. Tapety tego rodzaju znakomicie sprawdzają się w pomieszczeniach szczególnie wilgotnych. Można wytapetować nimi kuchnię, łazienkę oraz zniszczone ściany. Tapety winylowe są tapetami zmywalnymi, odpornymi na wodę. Na zewnętrznej warstwie znajduje się winyl, który uodparnia tapetę na uszkodzenia. Materiał wykonania uodparnia tapetę również na działanie środków chemicznych, pozwala to czyścić tapety, nie tracąc przy tym swojego pierwotnego kształtu i koloru. Tapety te są również odporne na ogień i ciepło, dzięki czemu mają warunki, żeby tapetować je nad kuchenkami lub w pomieszczeniach narażonych na działanie promieni słonecznych. Możemy zatem być spokojni o zachowanie estetyki i wyglądu naszej ściany na wiele lat. Tapety winylowe wyróżniamy ponadto na dwa rodzaje – gładkie (płaskie – błyszczące) oraz wypukłe (spienione – które pozwalają na ukrycie nierówności i uszkodzeń ściany).
  • Tapety flizelinowe – jest to rodzaj tapety wykonanej z włókien tekstylnych oraz celuzowych. Jako materiał strukturalny jest stosowana flizelina doskonałej jakości. Powierzchnia tych tapet może być winylowa lub papierowa. Tapety na flizelinie wyróżnia bardzo łatwy sposób ich nakładania. W momencie tapetowania wystarczy nałożyć na ścianę klej, na który należy następnie nałożyć pas tapety. Do tego procesu nie potrzebujemy używać stołu przeznaczonego do tapetowania. Nakładane pasy tapet nie ulegają zmianą formatu, nie kurczą się i nie rozciągają. Idealnie sprawdzają się do przykrywania mniejszych uszkodzeń ściany. Tapetę można odrywać na sucho – nie pozostawia śladów na ścianie. Tapety flizelinowe są tapetami najczęściej kupowanymi i zalecanymi przez fachowców i sklepy. Tapety lamele.
  • Tapety papierowe – wykonane z warstw papieru – zazwyczaj z dwóch. Na zewnętrznej warstwie dokonuje się nadruku wzoru. Po przyklejeniu zachowują wytłoczone wcześniej wzory. Tapety te nie są odporne na zmywania, ani na uszkodzenia mechaniczne. Atutami tapet papierowych są przede wszystkim niska cena, łatwy demontaż i możliwości nadrukowania na nich praktycznie każdego wzoru.
  • Tapety z włókna szklanego – przypominające wyglądem płótno. Tapety te są uodpornione na wodę oraz ogień. Dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na wilgoć i ciepło, czyli głównie do kuchni. Mogą być stosowane nad kuchenką oraz zlewem. Właściwości tapet z włókna szklanego sprawiają, że jest ona odporna na szorowanie. Najlepszymi atutami tapet z włókna szklanego i to, co je wyróżnia, jest to, że można je pomalować farbą winylową. Mankamentem i to dosyć uciążliwym jest możliwość usunięcia takiej tapety ze ściany. Jest to dosyć złożony proces.
  • Tapety korkowe – tapety wykonane z warstwy papieru oraz korka. Nadzwyczajną ich zaletą jest predyspozycja do ocieplania pomieszczeń. Tapety korkowe posiadają również właściwości asonoryzacyjne (wyciszające). Można je pokryć warstwą lakieru, dzięki czemu znajdą swój użytek również w pomieszczeniach takich jak kuchnia oraz łazienka.
  • Tapety reliefowe – ostatnio dosyć popularne tapety. Pokryte są warstwą papieru rozszerzoną o trójwymiarowy nadruk. Prosto się je nakłada i dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach wilgotnych oraz na uszkodzonych ścianach.