Przykładowe rodzaje preparatów na mrówki to:
- Spraye insektycydowe: zawierają substancje chemiczne, które działają na układ nerwowy mrówek, powodując ich śmierć. Zwykle wystarczy rozpylić spray bezpośrednio na mrówki lub na ich szlak, aby osiągnąć skuteczność.
- Żele przeciwmrowiskowe: zawierają atrakcyjną dla mrówek substancję pokarmową, do której dodano toksynę. Mrówki, które zjadły żel, przenoszą ją do gniazda, powodując śmierć innych mrówek.
- Granulki: zawierają substancje przeciwbólowe i toksyny, które wprowadzane są do gniazda przez mrówki. Po zjedzeniu granulek przez mrówki, toksyny zabijają całe gniazdo.
- Płyny przeciwmrowiskowe: stosowane najczęściej do niszczenia mrówkowych szlaków. Wlewa się je bezpośrednio na szlak mrówek lub do otworu gniazda, gdzie rozprzestrzeniają się i zabijają mrówki.
Przy stosowaniu preparatów na mrówki należy zachować ostrożność, unikać kontaktu z substancjami chemicznymi i stosować się do zaleceń producenta. Przed zastosowaniem preparatu warto także dokładnie przeczytać etykietę i instrukcję użytkowania.
Domowe sposoby na walkę z mrówkami
Oto kilka domowych sposobów na walkę z mrówkami:
- Cynamon: Mrówki nie lubią zapachu cynamonu, więc rozsypywanie cynamonu wokół drzwi, okien i innych miejsc, gdzie mrówki mogą się pojawiać, może pomóc zniechęcić je do wchodzenia do domu.
- Ocet: Rozcieńczony ocet może pomóc w zabijaniu i odstraszaniu mrówek. Wystarczy wylać ocet na szlaki mrówek, a także wokół otworów, przez które mogą wchodzić do domu.
- Olejek miętowy: Podobnie jak cynamon, mrówki nie lubią zapachu mięty. Rozpylenie olejku miętowego wokół domu może pomóc w zapobieganiu pojawianiu się mrówek.
- Soda oczyszczona: Rozpuszczenie sody oczyszczonej w wodzie i wlewanie jej do mrowisk może pomóc w zabijaniu i odstraszaniu mrówek.
- Kawa: Kawa może działać jako naturalny odstraszacz mrówek. Wystarczy umieścić kawę wokół domu lub na szlakach mrówek.
Warto jednak pamiętać, że te sposoby są tylko skuteczne w przypadku niewielkiej ilości mrówek, a także nie są gwarantowane, ponieważ każda kolonia mrówek jest inna. W przypadku poważnej inwazji mrówek najlepiej skorzystać z profesjonalnych środków dostępnych w sklepach.