Niestety dywany gromadzą sporo kurzu i innych zanieczyszczeń, dlatego trzeba je regularnie czyścić. Trzepania, odkurzania oraz prania wymaga każdy dywan, niezależnie od długości włosia i materiału, z jakiego jest wykonany. Warto także znać skuteczne sposoby na usunięcie z dywanu najpopularniejszych zabrudzeń, które mogą zdarzyć się w każdym domu jak tłuste plamy, błoto, przyklejona guma do żucia czy sierść zwierząt. Dowiedz się, jak szybko i skutecznie wyczyścić dywan.

CZY KAŻDY DYWAN MOŻNA CZYŚCIĆ?

Zdecydowanie tak. Trzeba jednak dostosować metodę czyszczenia dywanu do rodzaju włókna, z jakiego jest on wykonany. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieumiejętne czyszczenie dywanu może doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia jego powierzchni.

WARTO WIĘC WIEDZIEĆ, JAK CZYŚCIĆ NAJPOPULARNIEJSZE RODZAJE DYWANÓW:

Dywany wełniane

Dywany wykonane z naturalnej wełny należą do tych najdroższych i najszlachetniejszych. Świetnie wyciszają one wnętrza i pozytywnie wpływają na ich mikroklimat. Ogromną zaletą wełny jest także to, że dzięki zawartości lanoliny jest ona wysoce odporna na zabrudzenia.

Do czyszczenia dywanów wełnianych nie nadaje się większość silnych detergentów do prania dywanów dostępnych w drogeriach. Należy unikać środków z aktywnym tlenem, ponieważ zniszczą one wełniany dywan.

Dywany wełniane najlepiej prać ręcznie za pomocą miękkiej gąbki zamoczonej w zimnej wodzie z szarym mydłem. Bardzo ważne jest to, by nie używać do czyszczenia wełny ciepłej wody, ponieważ może ona spowodować skurczenie się dywanu.

Dywany polipropylenowe

Tego rodzaju dywany cieszą się bardzo dużą popularnością. Nic dziwnego bowiem są one trwałe, odporne na ścieranie i zabrudzenia, a także dosyć szybko wysychają po praniu.

Dywany z polipropylenu możemy prać za pomocą drogeryjnych detergentów do prania dywanów lub używając cieplej wody z szarym mydłem.

Dywany akrylowe

Dywany z akrylu są bardzo trwałe i łatwe w czyszczeniu. Nie wymagają one częstego prania, ponieważ są bardzo odporne na działanie bakterii, pleśnie, a nawet środki chemiczne. Zaleca się je więc do silnie eksploatowanych pomieszczeń.

Dywan z akrylu wypierzemy ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu- może to być gotowy środek do prania dywanów, szampon, płyn do naczyń lub szare mydło.

Dywany wiskozowe

Powierzchnia dywanów z wiskozy jest dosyć delikatna, dlatego należy zachować ostrożność w ich czyszczeniu. Najlepiej odkurzać je delikatnie samą ssawką odkurzacza bez użycia szczotki czyszczącej z włosiem. Jeśli dywan ulegnie zaplamieniu, to spierzmy plamę delikatnie szarym mydłem i letnią wodą, używając miękkiej gąbki lub szmatki.

Dywanów wiskozowych nie należy mocno szorować ani czyścić agresywnymi detergentami. Jeśli nie możemy poradzić sobie z usunięciem plam i zabrudzeń z tego rodzaju dywanu, to lepiej skorzystać z profesjonalnej usługi czyszczenia dywanów niż eksperymentować.

Czyszczenie dywanu w trzech prostych krokach.

Dywany w mieszkaniu należy regularnie czyścić, ponieważ zbierają się w nich roztocza kurzu, piasek, pył, sierść zwierząt oraz inne zbrudzenia. Utrzymanie dywanu w idealnej czystości jest szczególnie ważne, zwłaszcza gdy w domu są alergicy lub małe dzieci.

Dywan wyczyścimy w trzech prostych krokach:

KROK 1 TRZEPANIE I ODKURZANIE DYWANU.

Najpierw musimy usunąć z dywanu wszelkie zanieczyszczenia widoczne na jego powierzchni oraz te ukryte pomiędzy włóknami. Standardowo wystarczy odkurzać dywan dwa razy w tygodniu, jednak w pokoju dziecięcym, w mocno eksploatowanych pomieszczeniach oraz jeśli w domu są alergicy, warto odkurzać znacznie częściej- nawet każdego dnia. To tylko kilka minut pracy, a przekłada się wyraźnie na poprawę zdrowia oraz samopoczucia.

Do odkurzania dywanu najlepiej użyć dobrej jakości odkurzacza wyposażonego w filtry HEPA oraz turboszczotkę, która bardzo dokładanie zbiera z powierzchni dywanu wszystkie zabrudzenia (w tym również trudną do usunięcia sierść zwierząt). Tego rodzaju szczotki możemy użyć do odkurzania wszystkich rodzajów dywanów, oprócz tych wełnianych, których włókna są delikatne i należy na nie stosować klasyczną końcówkę odkurzacza z krótkim włosiem.

Raz na jakiś czas warto również wytrzepać dywan przy pomocy klasycznej trzepaczki. Pomoże to usunąć nagromadzony głęboko pomiędzy włóknami dywanu kurz, który ciężko wyciągnąć odkurzaczem. Trzepanie dywanu na dworze zalecane jest minimum dwa raz w roku, a najlepiej co kwartał. W miesiącach wiosennych i letnich na trzepanie dywanu najlepiej wybrać słoneczny dzień, a zimą mroźny, ale bez opadów, ponieważ zarówno promieniowanie UV, jak i ujemna temperatura zabijają skutecznie roztocza kurzu.

Dywan kładziemy ozdobną stroną do śniegu lub wieszamy na trzepaku i uderzamy w jego tył trzepaczką raz przy razie. Po kilku minutach pozbędziemy się zalegającego w głębi włókien kurzu.

KROK 2 USUWANIE PLAM Z DYWANU.

Kolejnym krokiem jest odplamianie dywanu. Plamy zdarzają się w każdym domu. Rozlana na dywan herbata, kawa, sok czy wino to jednak nie powód do zmartwienia. Plamy szybko i bezproblemowo usuniemy, czyszcząc je punktowo ściereczką lub gąbką zamoczoną w specjalnym środku do odplamiania dywanów. Taki preparat kupimy w drogeriach oraz wielu salonach z dywanami. Zanim wybierzemy konkretny środek, sprawdźmy najpierw na metce, z jakiego materiału jest wykonany nasz dywan, a następnie kupmy przeznaczony właśnie do takiego typu włókien środek czyszczący.

Nie ma plamy, której nie dałoby się usunąć z dywanu. Pamiętajmy jednak, że trzeba działać szybko. Od razu po rozlaniu płynu lub tłuszczu na dywanie, należy przyłożyć do zabrudzonej powierzchni ręcznik papierowy, aby szybko wchłonął jak najwięcej rozlanej cieczy. Następnie od razu przygotujmy sobie roztwór środka czyszczącego i usuńmy plamę z dywanu. Nie zajmie to wiele czasu. Nie zwlekajmy, ponieważ gdy plamy zaschną, będą o wiele trudniejsze do usunięcia.

KROK 3 PRANIE DYWANU.

Raz na jakiś czas konieczne jest również wypranie całego dywanu. Nie trzeba tego robić co kilka dni, jak odkurzania, jednak zaleca się, aby prać dywan co najmniej raz na 2-3 miesiące, a jeśli w domu są alergicy to raz w miesiącu.

Dywan możemy wyprać ręcznie, korzystając z gąbki zamoczonej w ciepłej wodzie z detergentem do prania dywanów. Nie jest to ani trudne, ani bardzo czasochłonne. Wybierzmy dużą gąbkę- najlepiej taką przeznaczoną do mycia samochodu, a uporamy się z pracą w mgnieniu oka. Do prania większości dywanów nadają się nie tylko specjalistyczne środki, ale także zwykły płyn do naczyń lub szampon, a także szare mydło.

Możemy także oczywiście skorzystać z usługi profesjonalnego prania dywanów za pomocą Kärchera.

DOMOWE SPOSOBY CZYSZCZENIA DYWANÓW.

Jeśli jesteś zwolenniczką ekologicznego sprzątania, to zapewne również w kwestii prania dywanów, będziesz chciała skorzystać z naturalnych środków czyszczących. Większość z nich można zastosować na każdym rodzaju dywanu. Są bezpieczne i bardzo skuteczne.

SPRAWDZONE NATURALNE SPOSOBY CZYSZCZENIA DYWANÓW TO:

CZYSZCZENIE DYWANU SODĄ.

Dzięki tej prostej naturalnej metodzie usuniemy z dywanów nieprzyjemne zapachy i zabrudzenia, a także go zdezynfekujemy, ponieważ soda wykazuje działanie antybakteryjne.

Sodę oczyszczoną należy rozsypać w sporej ilości na powierzchni dywanu, a następnie wetrzeć ją pomiędzy jego włókna za pomocą szczotki lub ściereczki. Pozostawiamy ją w dywanie przez kilka godzin (najlepiej na całą noc), a następnie dokładnie odkurzamy jego powierzchnię odkurzaczem.

Za pomocą sody możemy także usunąć z dywanu wiele uporczywych plam na przykład z sosu pomidorowego czy soku. W tym celu należy zrobić z sody oczyszczonej oraz letniej wody papkę i nałożyć ją obficie na plamę na dywanie. Możemy ją też kilkukrotnie potrzeć ściereczką albo gąbką. Sodę zostawiamy na zaplamionym miejscu jeszcze przez kilka godzin, a następnie zbieramy ją dokładnie odkurzaczem.

PRANIE DYWANU SZARYM MYDŁEM.

Starym sprawdzonym sposobem naszych babć na idealnie czyste dywany jest także pranie ich powierzchni szarym mydłem. Ten naturalny delikatny detergent nie zniszczy powierzchni dywanu, a usunie z niej większość zabrudzeń oraz plam, a także zdezynfekuje dywan, odświeży go i usunie z niego nieprzyjemne zapachy.

Odrobinę startego szarego mydła rozpuszczamy w ciepłej wodzie i czyścimy powierzchnię dywanu za pomocą gąbki. Następnie przecieramy dywan jeszcze raz ściereczką zamoczoną w samej wodzie. Po wyschnięciu dywan będzie prezentował się znakomicie.

CZYSZCZENIE DYWANU OCTEM I SOLĄ.

Plamy z herbaty, kawy czy czerwonego wina szybko i skutecznie usuniemy z dywanu za pomocą octu lub zwykłej soli kuchennej. Wystarczy ściereczkę zmoczyć w lekko podgrzanym roztworze wody z octem (pół na pół) lub wody z solą (1 łyżka soli na pół litra wody), a następnie przetrzeć nią kilkukrotnie zaplamioną powierzchnię dywanu. Po plamach nie powinno zostać śladu.

Jeśli zabrudzenia nie zejdą całkowicie, to możemy je jeszcze doczyścić ciepłą wodą z łagodnym detergentem.

USUWANIE PLAM I ZABRUDZEŃ Z DYWANU ZA POMOCĄ TALKU, ŻELAZKA I KOSTEK LODU.

Talk (na przykład taki dla niemowląt) sprawdzi się idealnie do usuwania tłuszczu. Tłuste plamy na dywanie potrafią być prawdziwym utrapieniem, szczególnie jeśli są już zastarzałe. Problem rozwiążemy, posypując tłustą plamę grubo talkiem i pozostawiając go na całą noc na powierzchni dywanu. W tym czasie talk zaabsorbuje tłuszcz z włókien. Następnie odkurzamy dywan dokładnie odkurzaczem.

Jeśli plama nie zejdzie całkowicie, to doczyszczamy ją jeszcze gąbką zamoczoną w ciepłej wodzie z płynem do naczyń lub szamponem, które świetnie sprawdzają się do usuwania tłuszczu z tkanin.

Tłuszcz oraz stearynę ze świeczki możemy wywabić z dywanu także za pomocą żelazka. Wystarczy do zaplamionej powierzchni przyłożyć ręcznik papierowy i przeprasować go żelazkiem bez włączania funkcji parowej. Zabieg powtarzamy kilkukrotnie, zmieniając za każdym razem ręcznik papierowy na świeży.

Z kolei, jeśli zdarzy się, że do dywanu przyklei się guma do żucia, to najlepiej po prostu ją zamrozić przykładając do niej kostki lodu w woreczku. Zamrożona guma przestaje się kleić i ciągnąć. Ulega pokruszeniu i z łatwością usuniemy ja z powierzchni dywanu.

Na dywanie z czasem mogą pojawić się także zagniecenia. Wynikają one z codziennego użytkowania- chodzenia po dywanie oraz odciskania się nóżek od mebli na powierzchni dywanu. Powoduje to wgniecenie włosia dywanu- im jest ono dłuższe, tym bardziej jest to widoczne. Wgniecenia wynikające z chodzenia usuniemy z dywanu bardzo łatwo- trzeba tylko pamiętać, aby robić to regularnie. Dywan należy po prostu odkurzać oraz prać.

Wgniecenia po meblach to już nieco większy problem, ale i tutaj w większości przypadków możemy przywrócić dywan do świetności. Po pierwsze koniecznie pamiętajmy o częstym lekkim przesuwaniu mebli (wystarczy 1-2 cm), aby na przykład nóżki stolika czy krzeseł nie uciskały włosia dywanu ciągle w tym samym miejscu. Po drugie, jeśli włosie jest już wyraźnie wgłębione, wówczas możemy je potraktować parą wodną, co w większości przypadków spowoduje jego podniesienie się. Wystarczy położyć na wgłębienie w dywanie mokrą ściereczkę i delikatnie przeprasować ją gorącym żelazkiem. Możemy także potraktować dywan bezpośrednio parą z żelazka z odległości kilkunastu centymetrów. Po takim zabiegu włosie we wgłębionym miejscu delikatnie wyczesujemy.