Wprowadzenie dywanu do kuchni to pomysł, który zyskuje na popularności. Dywany nie tylko ocieplają wnętrze i dodają mu uroku, ale także zabezpieczają podłogę przed zniszczeniem i chronią stopy przed zimnem. Aby dywan w kuchni sprawdził się doskonale, musi jednak spełniać określone parametry. Oto, co warto wiedzieć wybierając idealny dywan do kuchni.

Ważne parametry dywanu kuchennego

Materiał wykonania

Wybór materiału to kluczowa kwestia. Dywany bawełniane szybko się brudzą, ale za to łatwo można je wyprać w pralce. Z kolei dywany wykonane z włókna syntetycznego są bardziej odporne na zaplamienia i łatwiejsze w czyszczeniu. Wełniane dywany, mimo swojej estetyki, nie są najlepszym wyborem do kuchni z uwagi na trudności z usunięciem wchłoniętych płynów i zabrudzeń.

Płaskie wykonanie

W kuchni najlepiej sprawdzą się dywany płaskie, które ułatwiają utrzymanie czystości. Taki dywan nie będzie zbierał okruszków i łatwiej będzie go odkurzyć.

aspekty do rozważenia przy wyborze dywanu

Rozmiar i kształt

W kuchni lepiej sprawdzą się mniejsze dywany lub chodniki, które łatwo można przesunąć lub zdjąć w celu wyczyszczenia. Kształt dywanu powinien być dopasowany do aranżacji pomieszczenia – w wąskich kuchniach dobrze sprawdzą się chodniki, natomiast w większych pomieszczeniach można pokusić się o okrągłe lub kwadratowe modele.

Kolorystyka i estetyka

Ciemne kolory będą bardziej praktyczne, ukrywając ewentualne zabrudzenia. Warto jednak pamiętać, aby dywan nawiązywał do stylu aranżacji wnętrza – minimalistyczne dywany świetnie wpiszą się w nowoczesne kuchnie, a modele w folkowe wzory uzupełnią wnętrza w stylu skandynawskim.

Antypoślizgowość i łatwość czyszczenia

Wybierając dywan do kuchni, zwróć uwagę na to, czy posiada on antypoślizgową podstawę, co zwiększy bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto, przed zakupem warto sprawdzić, czy dywan nadaje się do prania w pralce lub wymaga czyszczenia chemicznego.

Modne dywany do kuchni

Dywany sznurkowe

Zarówno praktyczne, jak i estetycznie uzupełniające wnętrze, dywany sznurkowe charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie. Ich płaski sposób tkania i gęste runo ułatwiają utrzymanie czystości.

Dywany z marokańskim wzorem

Wprowadzenie do kuchni dywanu z marokańskim wzorem, np. z motywem koniczyny, to sposób na oryginalny akcent w aranżacji. Najczęściej występują w kolorach szarym lub beżowym, doskonale komponując się z wnętrzami eklektycznymi lub orientalnymi.

Dywany w geometryczne wzory

Kolorowe dywany w geometryczne wzory, szczególnie te z jasnymi motywami na ciemnym tle, są niezwykle modne. Symetryczne wzory z wykorzystaniem prostokątów, kwadratów czy kół dodają dynamiki wnętrzu, a także ułatwiają dopasowanie dywanu do nowoczesnych kuchni.

Wybór dywanu do kuchni nie jest prostą decyzją, jednak odpowiednio dobrany może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania pomieszczenia oraz jego estetykę. Ważne jest, aby pamiętać o kluczowych parametrach, takich jak materiał, płaskie wykonanie, antypoślizgowość i łatwość czyszczenia, które zadecydują o funkcjonalności dywanu w kuchni. Dobierając dywan, warto także kierować się aktualnymi trendami i własnym gustem, aby wnętrze było nie tylko praktyczne, ale i stylowe.