Jest to popularne rozwiązanie w pomieszczeniach, gdzie wymagana jest wysoka odporność na zużycie, łatwość utrzymania czystości oraz elastyczność i sprężystość podłoża.

Aby zachować wykładzinę elastyczną w dobrym stanie i wydłużyć jej żywotność, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad konserwacji:

  1. Regularnie usuwaj brud i kurz z powierzchni wykładziny. Można to zrobić za pomocą odkurzacza lub miękkiej szczotki. Należy pamiętać, aby nie używać twardych szczotek, które mogą zarysować powierzchnię wykładziny.
  2. Pilnuj wilgotności pomieszczenia, w którym znajduje się wykładzina. Wilgotność powinna wynosić około 40-60%. W przypadku wysokiej wilgotności należy zastosować odświeżacz powietrza lub klimatyzator, natomiast w przypadku zbyt suchej powietrza można użyć nawilżacza.
  3. Unikaj narażania wykładziny na duże obciążenia punktowe, takie jak ciężkie meble lub sprzęt. W przypadku konieczności przestawiania mebli, należy unosić je i uważać, aby nie zarysować wykładziny.
  4. Regularnie pielęgnuj wykładzinę za pomocą specjalistycznych środków do pielęgnacji, takich jak preparaty do mycia i ochrony powierzchni elastycznych. Przed użyciem należy upewnić się, że preparat jest odpowiedni dla danego rodzaju wykładziny i nie spowoduje jej uszkodzenia.
  5. W przypadku plam należy je usuwać jak najszybciej za pomocą specjalistycznych środków do usuwania plam. Należy pamiętać, aby nie używać agresywnych detergentów, które mogą uszkodzić powierzchnię wykładziny.

Przestrzeganie tych zasad pozwoli na utrzymanie wykładziny elastycznej w dobrym stanie przez wiele lat.