Początkowo tapety były wykonywane z papieru, a ich wzory były drukowane z pojedynczych bloków. W XVIII wieku tapety stały się bardziej popularne, a produkcja przeniosła się z ręcznej na masową. W XIX wieku zaczęto używać też innych materiałów do produkcji tapet, takich jak jedwab, wełna, a nawet skóra.

W XIX wieku w Europie i Stanach Zjednoczonych tapety stały się bardzo popularne i modne. Produkcja tapet stała się bardziej zautomatyzowana, a ich wzornictwo stało się coraz bardziej skomplikowane i zróżnicowane. Wprowadzano nowe techniki produkcji, takie jak druk walcowy, który pozwalał na tworzenie bardziej skomplikowanych wzorów.

W XX wieku tapety zaczęły odchodzić od tradycyjnych wzorów i kolorów, stając się bardziej nowoczesne i awangardowe. Pojawiły się też nowe materiały, takie jak winyl czy flizelina, które były bardziej wytrzymałe i łatwiejsze w utrzymaniu.

Współcześnie tapety nadal są popularne, a ich wzornictwo jest bardzo zróżnicowane. Obecnie dostępne są tapety o różnych fakturach, kolorach i wzorach, które pozwalają na tworzenie bardzo zróżnicowanych aranżacji wnętrz.

Kiedy powstała pierwsza tapeta i gdzie?

Pierwsze tapety pojawiły się w Europie w XVI wieku, ale były to wówczas ręcznie malowane lub rysowane na jedwabiu lub papierze, które były stosowane jako element dekoracyjny na ścianach pomieszczeń.

Jednak masowa produkcja tapet zaczęła się dopiero w XVIII wieku, w Anglii i Francji, dzięki postępującej industrializacji i rozwojowi technik drukarskich. Pierwsze tapety masowo produkowane były w formie ręcznie malowanych papierów, które były drukowane na jednolitym podłożu.

W 1785 roku Francuz Louis-Nicolas Robert opracował metodę wytwarzania papieru tapetowego przy pomocy mechanicznej maszyny, co znacznie przyspieszyło produkcję i obniżyło koszty. W XIX wieku zaczęto też stosować maszyny drukarskie, co pozwoliło na wytwarzanie coraz bardziej skomplikowanych wzorów i kolorów.

W Stanach Zjednoczonych pierwsze tapety masowo produkowane pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku. Jednym z pionierów był Amerykanin Charles Harold Potter, który w 1850 roku uruchomił w Filadelfii pierwszą fabrykę tapet. Od tamtej pory produkcja tapet stała się w USA bardzo popularna i rozwijająca się.

Obecnie tapety są produkowane na całym świecie i są dostępne w wielu różnych stylach, kolorach i wzorach, umożliwiając projektantom wnętrz i właścicielom domów szeroki wybór w aranżowaniu przestrzeni.