W starożytnym Egipcie dywany były zwykle wytwarzane z lnu lub trawy papyrusowej i były zdobione wzorami geometrycznymi. W starożytnej Persji dywany stały się ważnym elementem sztuki i kultury, a ich wzory i techniki produkcji rozwijały się przez wieki.

W średniowieczu dywany stały się popularnym elementem wyposażenia zamków, kościołów i rezydencji arystokracji w Europie. W renesansie pojawiają się pierwsze dywany tkane z jedwabiu, a wzornictwo dywanów staje się coraz bardziej skomplikowane i bogate.

W XVII i XVIII wieku dywany stały się bardziej dostępne dzięki rozwojowi przemysłu i technik produkcji. W tym okresie dywany były często importowane z Azji i Persji do Europy i Ameryki, gdzie stały się popularnym elementem dekoracyjnym.

Współcześnie dywany produkowane są w różnych stylach i wzorach, z różnych materiałów i za pomocą różnych technik produkcji. Dywany stanowią ważny element wyposażenia wnętrz i są cenione zarówno ze względu na swoje funkcjonalne, jak i estetyczne właściwości.

Kiedy powstał pierwszy dywan i gdzie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy powstał pierwszy dywan, ale wiadomo, że dywany były wytwarzane już w starożytności. Pierwsze znane przykłady dywanów pochodzą z okresu neolitu, czyli około 7000 lat p.n.e. Znaleziska archeologiczne z terenów dzisiejszej Turcji i Azerbejdżanu wskazują na to, że w tamtych czasach ludzie wytwarzali dywany z włókien zwierzęcych i roślinnych.

Pierwsze dywany odkryte przez archeologów pochodzą z okresu starożytnego Egiptu, około 2500 lat p.n.e. Były to tkaniny wykonane z lnu lub trawy, zdobione prostymi wzorami geometrycznymi.

Jednak to Persja uważana jest za kolebkę dywanów. Dywany perskie produkowane są od ponad 2500 lat i uważane są za jedne z najpiękniejszych i najbardziej cenionych na świecie. W Persji produkuje się dywany ręcznie do dziś, a tradycyjne wzornictwo i techniki tkackie są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

W Europie produkcja dywanów rozwinęła się w średniowieczu, a w renesansie zaczęto importować z Azji i Persji bogate w ornamenty i wzory dywany jedwabne, które były cenione przez arystokrację i kościół.