Fototapeta z motywem roślinnym - przyciągająca dekoracja ścienna

Dnia: sobota, lipiec 23, 2022 Komentarzy: 0

W ostatnich latach fototapety z motywem kwiatów, liści i owoców stały się dekoracyjnym superhitem w mieszkaniach. Ludzie coraz częściej wybierają mieszkania w blokach, w miastach gdzie zieleń możemy zobaczyć tylko wychodząc do parku. Co za tym idzie? Nie mają własnych ogrodów, a na działkę czy wieś wyjeżdżają raz w miesiącu. Jak próbują z tego wybrnąć? Chcą stworzyć własną „dżunglę” w salonie.

Wykorzystują do tego żywe kwiaty, paprocie, trawy. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na codzienną opiekę nad takim domowym ogrodem ze względu na częste wyjazdy, uczulenia, czy posiadanie dzieci/zwierząt. Wtedy decydują się na nieco inne wyjście. Piękne fototapety, które fantastycznie imitują roślinność. Wzory te nie są jednak całkowitą nowością w aranżacji wnętrz. Motyw kwiatów czy owoców popularny był już w czasach starożytnych. Najbardziej powszechny był jednak w okresie baroku. Wtedy architektura i malarstwo opierały się na stosowaniu ornamentów roślinnych, takich jak:

- akant, czyli ornament oparty na przedstawieniu liści, łodyg oraz dzikich roślin rosnących w strefie śródziemnomorskiej,

- girlanda, czyli wieniec z liści, kwiatów i owoców,

- arabeska, czyli stylizowana wić,

- palmeta, czyli stylizowany liść palmy,

oraz

- feston, czyli zwisający pęk kwiatów, liści i owoców. 


Akant zawsze na czasie

W dzisiejszych czasach przy planowaniu dekorowania wnętrz także chętnie sięga się po wzory roślinne. Możemy je spotkać nie tylko w domach lecz także w restauracjach, przedszkolach, żłobkach, biurach, hotelach czy nawet w przychodniach lekarskich. 
Tapeta ukazująca piękne kwiaty, soczyste owoce czy głęboko zielone liście fantastycznie prezentuje się nie tylko w nowoczesnych pomieszczeniach, ale także tych w stylu rustykalnym oraz klasycznym.

Jak więc wykorzystać fototapety w różnorodnych rodzajach wnętrz?

 

Fototapety w pokoju dziennym, dla dzieci oraz kuchni

W pomieszczeniach jednolitych, czyli tych mających ściany w odcieniach beżu, szarości lub po prostu białe - najlepiej sprawdzają się tapety wielokolorowe, bogato zdobione, pełne wzorów i kolorów. Bardzo ważny jest jednak późniejszy wystrój czyli dobranie odpowiednich dodatków, aby uniknąć chaosu i kiczu. Wszystko musi być dobrane ze smakiem.

Przykuwającym wzrok pomysłem jest użycie fototapety w kwiaty na ściankach działowych, tak aby współgrały one z kolorem pozostałych ścian. 

W pokojach dla dzieci świetnym pomysłem będzie użycie fototapety w pogodnych ale stonowanych odcieniach, takich jak fiolet, róż, błękit, zieleń.

W kuchni lub jadalni idealne sprawdzą się smakowite tapety ukazujące soczyste owoce (czereśnie, wiśnie, jabłka, truskawki) ale także te leśne (jagody, maliny, poziomki) lub cytrusy (pomarańcze, cytryny). Niesamowicie działają one na wyobraźnię, pobudzając apetyt.

W pomieszczeniach o klasycznym wystroju pasować będą delikatne tapety z subtelnym deseniem.

Jedno jest pewne - roślinne makro interesująco prezentuje się w jasnych i dość dużych pomieszczeniach.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Góra