Wkrętaki - Śrubokręty  

Wkrętaki - Śrubokręty

Wkrętaki - Śrubokręty

Śrubokręt to narzędzie, ręczne lub napędzane, używane do obracania. Typowy prosty śrubokręt ma uchwyt i wałek, zakończony końcówką, którą użytkownik wkłada do łba przed obróceniem uchwytu. Ta forma śrubokręta została zastąpiona w wielu miejscach pracy i domach bardziej nowoczesnym i wszechstronnym narzędziem, wiertarką elek...

Wkrętaki - Śrubokręty

Śrubokręt to narzędzie, ręczne lub napędzane, używane do obracania. Typowy prosty śrubokręt ma uchwyt i wałek, zakończony końcówką, którą użytkownik wkłada do łba przed obróceniem uchwytu. Ta forma śrubokręta została zastąpiona w wielu miejscach pracy i domach bardziej nowoczesnym i wszechstronnym narzędziem, wiertarką elektryczną, ponieważ są one szybsze, łatwiejsze i mogą również wiercić otwory.  Wał jest zwykle wykonany z twardej stali, aby wytrzymać zginanie lub skręcanie. Końcówka może być utwardzona, aby była odporna na zużycie, pokryta ciemną powłoką końcówki dla lepszego kontrastu wizualnego między końcówką a śrubą - lub prążkowana lub poddana obróbce w celu uzyskania dodatkowego "chwytu". Uchwyty są zazwyczaj drewniane, metalowe lub plastikowe i zwykle sześciokątne, kwadratowe lub owalne w przekroju, aby poprawić chwyt i zapobiec toczeniu się narzędzia po ustawieniu. Niektóre wkrętaki ręczne mają wymienne końcówki, które pasują do gniazda na końcu wału i są trzymane mechanicznie lub magnetycznie. Często mają one wydrążony uchwyt, który zawiera różne typy i rozmiary końcówek, oraz odwracalną zapadkę, która umożliwia wiele pełnych obrotów bez zmiany położenia końcówki lub ręki użytkownika.

O tym należy pamiętać!

Wkrętak jest klasyfikowany według jego końcówki, która jest ukształtowana tak, aby pasowała do powierzchni napędowych - szczelin, rowków, wgłębień itp. - na odpowiedniej. Właściwe użycie wymaga, aby końcówka śrubokręta zaczepiła o tym samym rozmiarze i typie co końcówka śrubokręta. Końcówki wkrętaków są dostępne w szerokiej gamie typów i rozmiarów (Lista napędów śrubowych). Dwa najczęstsze to prosty typ "ostrza" do z rowkiem. Szeroka gama wkrętaków elektrycznych sięga od prostych "drążków" z bateriami, silnikiem i uchwytem końcówki w linii, po potężne wiertarki akumulatorowe VSR typu "pistoletowego" (zmienna prędkość odwracalna), które działają również jako śrubokręty. Jest to szczególnie przydatne, ponieważ wiercenie otworu pilotowego przed wkręceniem jest powszechną operacją. Specjalna kombinacja wierteł i adapterów umożliwia operatorowi szybkie przełączanie się między nimi.  

więcej